Bakan Kaya’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı


Cumartesi, 19 Mayıs 2018 00:00
a-A+

19 Mayıs bir milletin yeniden doğuşunun müjdelendiği, Anadolu’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bağımsızlık meşalemizin yakıldığı tarihi bir gündür. Kahraman milletimiz 19 Mayıs 1919’da milli iradeye, bağımsızlığına her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Anadolu milli iradenin, bağımsızlığımızın kalesidir. Samsun’da başlayan bu mücadele Ankara’da bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşuyla taçlanmış, modern Türkiye’nin temelleri burada atılmıştır.

Aziz milletimiz vatanına, bayrağına yöneltilen her türlü tehdidi canı pahasına yok etmiş, esaret altında yaşayan diğer milletlere de ilham kaynağı olmuştur. Özgürlük mücadelemizin mihenk taşı olan 19 Mayıs 1919’un Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi ve coşkuyla kutlanması Türk gençliğine verilen önemin bir ifadesidir. 

Şehit ve gazilerimizin bizlere emaneti olan aziz vatanımızı koruyacak ve gelecek nesillere taşıyacak olan gençlerimizdir. Bağımsızlık ruhuyla yetişen gençlerimiz, ilim ve irfanla, tarih ve medeniyet şuuruyla ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstüne taşıyacak olan yegâne güçtür. Bizler istiklal ve istikbalimiz olan gençlerimize güveniyoruz. Milli mücadele ruhuyla yetişen, büyük bir azim ve kararlılıkla özgürlüğüne sahip çıkan gençlerimizle gurur duyuyoruz. Erdemli duruşu, güçlü iradesi ve cesaretiyle Türkiye’yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacak olan gençlerimiz bizlere her zaman ilham kaynağı olmuştur. 

19 Mayıs 1919’da olduğu gibi büyük zaferler üzerine inşa edilen milli bayramlar kolay kazanılmamış, milletimizin üstün cesareti, büyük fedakârlıkları sayesinde elde edilmiştir. Vatanını canından üstün tutan ecdadımızın verdiği bu mücadeleler sonucu kurulan Cumhuriyetimiz, gençlerimize emanettir. Gençlerimizin 15 Temmuz darbe girişiminde göstermiş oldukları milli mücadele ruhunu, inanç ve kararlılığı görmek bizlere güven vermektedir. Gençlerimizin milli şuurla siyasette, ekonomide, kültür ve sanatta yetkin bir şekilde milletimize hizmet edeceğine, istiklal ve istikbalimize canı pahasına koruyup sahip çıkacağına olan inancım tamdır. 

Bu duygularla, tüm vatandaşlarımızın, gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu uğurda can veren aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor, gazi milletimizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.


Dr. Fatma Betül Sayan Kaya

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı